Večiti derbi – Osvrt na najveće srpsko fudbalsko rivalstvo

Večiti derbi – Osvrt na najveće srpsko fudbalsko rivalstvo

Prvi susret između ova Crvene zvezde i Partizana odigran je 5. januara 1947. godine na stadionu JNA, a pripao je Crvenoj zvezdi koja je odnela pobedu u gostima 4:3. Na prvom derbiju već su ubeleženi prvi het-trik (Jovan Jezerkić), prvi autogol (Predrag Đajić) i prvi crveni karton (Ljubiša Spajić). Sve to upisali su igrači Zvezde. Takođe, nakon tri gola Jezerkića i autogola, Đajić je postigao gol i za svoj tim za 4:1, a Partizan je do kraja meča smanjio još jednim autogolom (Kašanin) i golom legendarnog napadača Stjepana Bobeka.

Već sledeći „вечити дерби” doneo je prvu pobedu Partizanu u direktnim duelima, 27. aprila iste godine, kada su crno-beli trijumfovali rezultatom 1:0. Tada je ponovo postignut autogol, ovog puta je to učinio desni bek Zvezde i kasnije trener prvog tima Branko Ambasador Stanković.

Ukupno ova dva rivala odigrali su ukupno 265 utakmica: 171 u nacionalnom prvenstvu, 40 u državnom kupu i 54 u ostalim takmičenjima i prijateljskim susretima.

Вечити дерби – Više od fudbalske utakmice

Večiti derbi između Crvene zvezde i Partizana predstavlja mnogo više od obične fudbalske utakmice; to je kulturni i društveni događaj koji paralizuje Srbiju. Rivalstvo između ova dva kluba prevazilazi sport i duboko je ukorenjeno u istoriji i identitetu dve najveće srpske sportske institucije. Njihovi susreti simbolizuju borbu za prestiž, ponos i dominaciju na nacionalnom nivou.

Značaj derbija za srpski sport

Veciti derbi nije samo vrhunac srpskog fudbalskog kalendara, već i ključni događaj u srpskom sportu. Ove utakmice privlače ogromnu pažnju i na međunarodnom nivou. Derbi Zvezda Partizan je pozornica za talentovane igrače. Dobra igra fudbalera pod pritiskom ove utakmice je odskočna daska za njihove međunarodne karijere.

Najemotivniji momenti derbija kroz godine

Večiti derbi bio je svedok mnogih nezaboravnih i emotivnih trenutaka koji su utkani u srca navijača. Od spektakularnih golova, preko dramatičnih preokreta, do trenutaka sportskog duha i poštovanja među igračima, svaki derbi Partizan Zvezda donosi priče koje se prenose generacijama. Ovo su neki veciti derbi rezultati koje navijači i dalje pamte:

  • U poslednjem kolu najdramatičnijeg prvenstva jugoslovenskog fudbala, u 10. derbiju 4. novembra 1951. godine Crvena zvezda je pobedila Partizan sa neophodnih 2:0 na stadionu JNA pred 50 hiljada gledalaca golovima Tomaševića i Todora Živanovića i došla do prve titule prvaka Jugoslavije.
  • Zanimljivo, 9. derbi doneo je Partizanu jednu od najvećih pobeda u istoriji duela – 6:1 u junu iste godine. Takođe, dve godine kasnije zabeležili su i najveću pobedu u istoriji derbija – 7:1 u 13. derbiju. Bobek je doveo Partizan do prednosti, izjednačio je Tomašević, a potom su Zebec, Herceg i Mihajlović postigli po dva gola.
  • 88. derbi igrao se posle plasmana Zvezde u finale Kupa evropskih šampiona 1991. godine i legendarne utakmice protiv Bajerna iz Minhena. Već posle 30 minuta Zvezda je vodila 3:0, pa je usledio prekid zbog incidenata koji su pravili navijači Partizana. Utakmica je nastavljena i završena 3:1.
  • Crvena zvezda je ostvarila jednu od najdražih pobeda nad Partizanom u 100. derbiju, odigranom na Đurđevdan 6. maja 1995. godine na Marakani, pred više od 80 hiljada navijača. Iako je Partizan poveo golom Bjekovića, Mitko Stojkovski je preokrenuo utakmicu u korist Zvezde – prvo je fauliran za penal koji je realizovao Darko Kovačević, a potom je i postigao gol za slavlje svojih navijača.
  • Dve pobede su posebno drage navijačima Partizana. Radosav Petrović fenomenalnim golom doneo je pobedu od 1:0 u 138. derbiju. Slično, u 144. derbiju koji je direktno odlučivao o šampionatu 2013. godine, Miloš Jojić je pogotkom iz slobodnjaka u poslednjim minutima rešio prvenstvo.

Derbi Zvezda Partizan – Analiza utakmica

Utakmice između Crvene zvezde i Partizana danas karakteriše taktička borba i ekipe uglavnom čekaju greške protivnika, iako su kroz istoriju bile utakmice vrhunskih igrača koji su na najvećoj sceni demonstrirali svoje tehničko umeće.

Pregled istorije вечитог дербија

Pobede ZvezdeNerešenoPobede Partizana
1137082

U prvenstvu je do sada odigrano 171. utakmica. Poslednji derbi Crvena zvezda Partizan 2023. godine pripao je crno-belima koji su na JNA pobedili sa 2:1 i prekinuli niz od devet utakmica bez pobede. U okviru nacionalnih prvenstava ekipa Crvene zvezde ima 67 pobeda, Partizan 48, a 56 mečeva je završeno bez pobednika. Odnos u golovima je 234:200 u korist Zvezde.

Večiti derbi rezultati u Kupu

Iste godine kad i prvi ligaški derbi, 1947. odigran je i prvi večiti derbi u nacionalnom kup takmičenju. Taj duel četvrtfinala Kupa Jugoslavije pripao je Partizanu, a zanimljivo strelac za Partizan pored Bobeka u pobedi 2:1 bio je Jezerkić, strelac tri gola za Zvezdu na prvom derbiju. Crno-beli su kasnije i osvojili trofej. Već sledeće godine Zvezda se revanširala i to u finalu – pobedom od 3:0 uzela je svoj prvi od 27 trofeja državnog kupa.

Pobede ZvezdeNerešenoPobede Partizana
21514

Kako je derbi Zvezda Partizan oblikovao identitet klubova

„Вечити дерби” između Crvene zvezde i Partizana nije samo sportski događaj; on je oblikovao identitet, filozofiju i kulturu oba kluba. Svaki susret je služio kao prilika za demonstraciju snage, strategije i vrednosti koje svaki klub zastupa.

Kulturni i društveni uticaj вечитог дербија

Trijumfi i porazi u ovim utakmicama su utkani u DNK oba kluba. Identiteti Crvene zvezde i Partizana su oblikovani kroz ovo rivalstvo, sa Zvezdom koja često naglašava svoje evropske uspehe, dok Partizan ističe svoju tradiciju razvoja mladih talenata.

Veciti derbi Partizan Zvezda – Legenda koja živi

Partizan Crvena zvezda derbi svake godine ujedinjuje hiljade navijača, budi snažne emocije i ostavlja neizbrisiv trag u srcima ljubitelja fudbala. Kroz godine, derbi je bio svedok mnogih istorijskih trenutaka, odlučujućih golova i nezaboravnih individualnih partija.

Derbi Crvena zvezda Partizan u brojkama

Broj odigranih derbija, postignutih golova i ostvarenih pobeda govore o intenzitetu i značaju rivalstva. Crvenu zvezdu i Partizan deli večna borba za dominaciju, gde svaki susret donosi nove heroje i legende:

  1. Ukupno utakmica – 265
  2. Utakmice u prvenstvu – 171
  3. Utakmice u kupu – 40
  4. Utakmice u ostalim takmičenjima – 54
  5. Najviše gledalaca – 59. večiti derbi – 90,142 prodate ulaznice (između 100 i 108 hiljada)
  6. Najbolji strelac – Marko Valok – 13
  7. Igrač sa najviše nastupa – Saša Ilić – 31
  8. Najmlađi igrač – Dušan Vlahović – 16 godina i 30 dana (150. derbi)
  9. Najstariji igrač – Saša Ilić – 41 godina 116 dana (160. derbi)
  10. Najubedljivija pobeda Partizana 7:1 (13. derbi)
  11. Najubedljivija pobeda Zvezde 6:1 (43. derbi)
  12. Prvi derbi pod reflektorima – 50. Crvena zvezda Partizan derbi 1972. godine

Statistike i rekordi koji definišu veciti derbi Crvena zvezda Partizan

Saša Ilić, igrač sa najviše nastupa u istoriji Partizana, takođe je igrač koji je odigrao najviše derbija – ukupno 31, ispred Moce Vukotića sa 25. Za Crvenu zvezdu najčešće su igrali dva najbolja strelca u istoriji kluba – Bora Kostić (23 nastupa) i Dragan Džajić (21 puta).

Najbolji strelac je čuveni napadač Partizana Marko Valok koji je tokom 12 godina postigao 13 golova u derbijima. Drugo mesto dele ista dve legende Zvezde, Džajić i Kostić sa po devet golova.

Još jedna legenda Partizana je rekorder, ali kao trener. Ljubiša Tumbaković je sa klupe predvodio crno-bele 27 puta. Crvenu zvezdu kao trener najčešće je vodio čuveni Miljan Miljanić – 15 puta.

Defanzivac Zvezde Živorad Žika Jevtić, poznat i kao Silver, jedini je fudbaler koji je tokom igračke karijere nastupao samo za Crvenu zvezdu. Još interesantnije, tokom 13 godina, Jevtić je odigrao 10 derbija i nijednom nije poražen.

Kada su u pitanju golmani, Vladimir Dišljenković drži zanimljiv rekord. On je pet puta branio za Zvezdu i nije primio nijedan gol. Golman sa najviše nastupa je Ivica Kralj za Partizan (16), koji nije primio gol na šest mečeva.

Zvezda Partizan derbi – Praznik fudbala u Srbiji

Večiti derbi između Crvene zvezde i Partizana predstavlja ne samo vrhunac sportskog nadmetanja u Srbiji već i praznik fudbala koji se slavi u Beogradu i šire. Dan derbija započinje rano, atmosfera u gradu postaje električna kako navijači pristižu u prestonicu iz svih krajeva Srbije, Republike Srpske i Crne Gore. Ulice Beograda ožive bojama crveno-belih i crno-belih zastava, šalova i dresova koji se nose s ponosom.

Kako se slavi derbi dan u Beogradu

Kafići i restorani postaju mesta okupljanja, gde se uz kafu i piće diskutuje o taktici, istoriji međusobnih susreta i legendarnim igračima. Prijateljsko zadirkivanje je neizbežno i stvara jedinstvenu atmosferu koja kulminira na stadionu. Navijači kreću ka stadionu u organizovanim kolonama, pevajući pesme i bodreći svoj tim što dovodi do spektakularnih scena u gradu.

Fudbalski praznik kroz oči navijača

Priče navijača o derbijima isprepletene su s ličnim uspomenama, emocionalnim trenucima i nezaboravnim golovima. Mnogi navijači će reći da je biti deo mase koja u jedan glas peva i navija osećaj koji se teško može opisati rečima. Posle utakmice, rasprave o ključnim trenucima i sudijskim odlukama nastavljaju se u lokalima i na društvenim mrežama.

Partizan Zvezda Derbi – Prelasci na JNA

Ukupno, samo 17 igrača je nastupalo za oba kluba na derbiju. Od igrača koji su prešli iz Zvezde u Partizan, Jovan Jezerkić i Milko Đurovski postizali su golove na derbijima za oba kluba. Jezerkić je posle het-trika na prvom zvaničnom derbiju postigao dva gola za crno-bele i potom se vratio u Zvezdu, dok je Đurovski posle šest golova za Zvezdu, postigao i dva u dresu Partizana.

Takođe, Brazilac Kleo je leta 2009. prešao sa Marakane na JNA i bio je strelac u jednom derbiju za Partizan. Odigrao je ukupno pet derbija, dva za Zvezdu i tri za Partizan. Još jedan internacionalac je igrao Partizan Zvezda derbi za oba kluba, međutim Abubakar Umaru nije prešao direktno u Partizan, već je posle Zvezde igrao za OFK Beograd, Vojvodinu i Beveren. Umaru je igrao na dva derbija za Zvezdu i jedan za Partizan.

Sledeći igrači upisali su derbi za Zvezdu, pa Partizan:

  • Miomir Petrović
  • Božidar Drenovac
  • Milan Babić
  • Goran Milojević
  • Dejan Joksimović
  • Vladimir Stojković

Igrači koji su direktno prešli iz Zvezde u Partizan

Tokom skoro 80 godina postojanja oba kluba, samo 19 puta se desilo da igrači pređu direktno iz jednog kluba u drugi. Partizan je bio nešto uspešniji u ubeđivanju i privoleo je 11 igrača Zvezde na JNA. Među najvećim transferima, ako ne i najvažniji, sigurno je onaj Milka Đurovskog, čiji stariji brat Boško je takođe igrao u Zvezdi u tom momentu.

Jovan Jezerkić je prešao iz Zvezde u Partizan na jesen 1947. pa nazad u Zvezdu na leto 1948. godine. To je takođe uradio i Velibor Vasović 1963. i 1964. godine. U Partizan su redom prelazili:

  1. Milovan Ćirić
  2. Jovan Jezerkić
  3. Miomir Petrović
  4. Božidar Drenovac
  5. Dušan Krajčinović
  6. Antun Rudinski
  7. Velibor Vasović
  8. Milko Đurovski
  9. Goran Milojević
  10. Petar Puača
  11. Kleo

Crvena Zvezda Partizan derbi – Transferi na Marakanu

Branko Zebec je posle odlične u karijere i pet golova za Partizan u derbiju, postigao i jedan gol za Crvenu zvezdu. Pre njega, Bela Palfi je imao istaknutu karijeru i nastupao je četiri puta za crno-bele pre nego što je odigrao čak devet derbija za Zvezdu, a jedan od igrača koji je za Partizan nastupio u finalu KEŠ-a prešao je u Zvezdu – Velibor Vasović.

Osim njih, sledeći igrači nastupili su za Partizan pa za Zvezdu na večitom derbiju:

  • Milivoje Đurđević
  • Vasilije Šiljaković
  • Ranko Borozan
  • Miloš Bosančić

Igrači koji su direktno prešli iz Partizana u Zvezdu

Crvena zvezda je samo nekoliko meseci pre transfera svog igrača Ćirića u Partizan uspela da napravi transfer Božidara Đurđevića, koji je tako ostao upisan kao prvi igrač koji je prešao direktno iz jednog kluba u drugi.Kasnije je to učinilo još sedam fudbalera:

  1. Jovan Jezerkić
  2. Ranko Borozan
  3. Branko Zebec
  4. Radivoje Ognjanović
  5. Velibor Vasović
  6. Zvezdan Čebinac
  7. Dejan Joksimović

Ko prenosi derbi – Gde pratiti najveću utakmicu sezone

Prvi TV prenos večitog derbija obezbeđen je 1965. godine za 37. derbi. Crvena zvezda je pobedila sa 2:1 golovima Miloševića i Džajića.

Pravo na derbi fudbal utakmice trenutno drži TV Arena Sport. Ovaj kanal ima ekskluzivno pravo na pokrivanje srpske Superlige, međutim prethodnih sezona dešavalo se da ustupi pravo i televizijama sa nacionalnim frekvencijama.

Pored televizijskog emitovanja, alternativne opcije za praćenje derbija uključuju različite platforme za live streaming dostupne na sajtovima kladionica, koji često nude mogućnost praćenja utakmica uživo. Ove platforme omogućavaju navijačima da prate dešavanja na terenu bez obzira na to gde se nalaze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *